Menu
Obec Dolná Krupá
Dolná Krupá

Mobilná aplikácia

V-obraze

Aktuálne informácie v mobilnej aplikácii voľne k stiahnutiu:

Google playApp store

Kultúrne súbory

DIVADELNÝ SÚBOR MARION

Dolná Krupá je známa predovšetkým ako obec hudby a ruží, ale aj ako obec s dlhoročnou tradíciou ochotníckeho divadla. Divadelníctvo v Dolnej Krupej začalo svoje dejiny písať ešte za čias monarchie, presnejšie na začiatku 19. storočia, kedy bolo v areáli kaštieľskej záhrady grófskej rodiny Brunšvikovcov postavené originálne súkromné empírové divadlo, kde sa organizovali pre šľachtickú rodinu a jej hostí početné kultúrne podujatia. Kaštieľske divadielko sa do súčasnosti nezachovalo. Duch umenia a divadelníctva však pretrval aj naďalej.

Prievan-v-apartmáne-648_8.apríl_2018-500x333

DYCHOVÁ HUDBA DOLNOKRUPANKA

Začiatky kapely
Dychová hudba Dolnokrupanka je najstarším nepretržite existujúcim kultúrnym súborom v obci. V obecných análoch sa zachovala zmienka z roku 1868, podľa ktorej miestny učiteľ Anton Bičovský – organista, nadšený hudobník a organizátor kultúrneho diania v obci – urobil prvý krok k budúcej mnohoročnej existencii dedinskej kapely.

2006-DH-Dolnokrupanka-500x372

KARPATSKÁ KAPELA

Dnešná forma Karpatskej kapely
Našu kapelu tvorí 15 členov -z toho 13 muzikantov a 2 speváčky. Karpatská kapela bola založená v roku 2001 a jej zakladateľom bol pán František Fekete. Spočiatku kapela vystupovala ako detská dychová hudba pod názvom DH Dolnokrupani. V tom čase kapelu tvorilo takmer 20 členov prevažne z radov domácich detí.

KARPATSKÁ KAPELA

KARPATSKÍ VALAŠKÁRI

Folklórny súbor Karpatskí valaškári nadväzuje na folklórne aktivity v našej obci, kedy bola v roku 2003 z iniciatívy Ing. Jozefa Slobodu a ďalších zakladajúcich členov založená mužská folklórna spevácka skupina „Dolnokrupani“. Tá sa v roku 2006 pretransformovala na zmiešaný folklórny súbor „Krupanskí črpáci“ s akordeónovým doprovodom.

KARPATSKÍ VALAŠKÁRI

KRUPANSKÍ ČRPÁCI

Pár slov úvodom…
Zámerom činnosti súboru je nastaviť zrkadlo dnešnej uponáhľanej dobe a dať možnosť každému jednotlivcovi konfrontovať svoje hodnoty s hodnotami, ktoré postupne tvorili naši otcovia a mamy.

KRUPANSKÍ ČRPÁCI

ŽENSKÁ SPEVÁCKA SKUPINA DOLNOKRUPANKA

Začiatky ženskej speváckej skupiny.
V kultúrnom dianí obce Dolná Krupá má svoje nezastupiteľné miesto aj spevácka skupina tunajších žien.

zss-2015

7 divov Dolnej Krupej